TDK Corporation FK26C0G2J122JN000
Part No.:
FK26C0G2J122JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK26C0G2J122JN000.pdf
Description:
CAP CER 1200PF 630V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:640
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK26C0G2J122JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK26C0G2J122JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK26C0G2J122JN000?
Image FK26C0G2J122JN000
Part Number FK26C0G2J122JN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)