TDK Corporation FK24X7R2A473KN000
Part No.:
FK24X7R2A473KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24X7R2A473KN000.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24X7R2A473KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24X7R2A473KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24X7R2A473KN000?
Image FK24X7R2A473KN000
Part Number FK24X7R2A473KN000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)