TDK Corporation FK24X7R1H684KR000
Part No.:
FK24X7R1H684KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24X7R1H684KR000.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:455
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24X7R1H684KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24X7R1H684KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24X7R1H684KR000?
Image FK24X7R1H684KR000
Part Number FK24X7R1H684KR000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)