TDK Corporation FK24X7R1H224KN006
Part No.:
FK24X7R1H224KN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24X7R1H224KN006.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FK
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24X7R1H224KN006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24X7R1H224KN006 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24X7R1H224KN006?
Image FK24X7R1H224KN006
Part Number FK24X7R1H224KN006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)