TDK Corporation FK24X7R1H154KN006
Part No.:
FK24X7R1H154KN006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24X7R1H154KN006.pdf
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24X7R1H154KN006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24X7R1H154KN006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24X7R1H154KN006?
Image FK24X7R1H154KN006
Part Number FK24X7R1H154KN006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)