TDK Corporation FK24X5R0J156MR006
Part No.:
FK24X5R0J156MR006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24X5R0J156MR006.pdf
Description:
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24X5R0J156MR006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24X5R0J156MR006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24X5R0J156MR006?
Image FK24X5R0J156MR006
Part Number FK24X5R0J156MR006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)