TDK Corporation FK24C0G2E102JN000
Part No.:
FK24C0G2E102JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24C0G2E102JN000.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 250V C0G RADIAL
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24C0G2E102JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24C0G2E102JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24C0G2E102JN000?
Image FK24C0G2E102JN000
Part Number FK24C0G2E102JN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)