TDK Corporation FK24C0G2A222JN000
Part No.:
FK24C0G2A222JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24C0G2A222JN000.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 100V C0G RADIAL
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24C0G2A222JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24C0G2A222JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24C0G2A222JN000?
Image FK24C0G2A222JN000
Part Number FK24C0G2A222JN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)