TDK Corporation FK24C0G1H153JN000
Part No.:
FK24C0G1H153JN000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK24C0G1H153JN000.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 50V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:627
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK24C0G1H153JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK24C0G1H153JN000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK24C0G1H153JN000?
Image FK24C0G1H153JN000
Part Number FK24C0G1H153JN000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)