FK22X7R1C156MR000.pdf
| Image |  |
| Part Number | FK22X7R1C156MR000 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 15 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |