FK20Y5V1C476Z.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FK20Y5V1C476Z.
| Image |  |
| Part Number | FK20Y5V1C476Z |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |