TDK Corporation FK20X7S1H685KR000
Part No.:
FK20X7S1H685KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X7S1H685KR000.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 50V X7S RADIAL
Shipping
Inventory:124
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X7S1H685KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X7S1H685KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X7S1H685KR000?
Image FK20X7S1H685KR000
Part Number FK20X7S1H685KR000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)