TDK Corporation FK20X7R2J473KN000
Part No.:
FK20X7R2J473KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X7R2J473KN000.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 630V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:629
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X7R2J473KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X7R2J473KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X7R2J473KN000?
Image FK20X7R2J473KN000
Part Number FK20X7R2J473KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)