TDK Corporation FK20X7R1H684KN000
Part No.:
FK20X7R1H684KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X7R1H684KN000.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X7R1H684KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X7R1H684KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X7R1H684KN000?
Image FK20X7R1H684KN000
Part Number FK20X7R1H684KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)