TDK Corporation FK20X7R1H475KR006
Part No.:
FK20X7R1H475KR006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X7R1H475KR006.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X7R1H475KR006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X7R1H475KR006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X7R1H475KR006?
Image FK20X7R1H475KR006
Part Number FK20X7R1H475KR006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)