TDK Corporation FK20X5R1H335KN000
Part No.:
FK20X5R1H335KN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X5R1H335KN000.pdf
Description:
CAP CER 3.3UF 50V X5R RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X5R1H335KN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X5R1H335KN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X5R1H335KN000?
Image FK20X5R1H335KN000
Part Number FK20X5R1H335KN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)