TDK Corporation FK20X5R1H225KR000
Part No.:
FK20X5R1H225KR000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X5R1H225KR000.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X5R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X5R1H225KR000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X5R1H225KR000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X5R1H225KR000?
Image FK20X5R1H225KR000
Part Number FK20X5R1H225KR000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)