FK20X5R1C226MN006.pdf
| Image |  |
| Part Number | FK20X5R1C226MN006 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |