TDK Corporation FK20X5R1C106MN000
Part No.:
FK20X5R1C106MN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X5R1C106MN000.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X5R1C106MN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X5R1C106MN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X5R1C106MN000?
Image FK20X5R1C106MN000
Part Number FK20X5R1C106MN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)