TDK Corporation FK20X5R0J336MN000
Part No.:
FK20X5R0J336MN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X5R0J336MN000.pdf
Description:
CAP CER 33UF 6.3V X5R RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X5R0J336MN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X5R0J336MN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X5R0J336MN000?
Image FK20X5R0J336MN000
Part Number FK20X5R0J336MN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)