TDK Corporation FK20X5R0J226MN000
Part No.:
FK20X5R0J226MN000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20X5R0J226MN000.pdf
Description:
CAP CER 22UF 6.3V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:222
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20X5R0J226MN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20X5R0J226MN000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20X5R0J226MN000?
Image FK20X5R0J226MN000
Part Number FK20X5R0J226MN000
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)