TDK Corporation FK20C0G2J392JN000
Part No.:
FK20C0G2J392JN000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK20C0G2J392JN000.pdf
Description:
CAP CER 3900PF 630V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:724
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK20C0G2J392JN000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK20C0G2J392JN000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK20C0G2J392JN000?
Image FK20C0G2J392JN000
Part Number FK20C0G2J392JN000
Product Status Not For New Designs
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)