TDK Corporation FK18X7R2A153KN020
Part No.:
FK18X7R2A153KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18X7R2A153KN020.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18X7R2A153KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18X7R2A153KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18X7R2A153KN020?
Image FK18X7R2A153KN020
Part Number FK18X7R2A153KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)