TDK Corporation FK18X7R1H473KN020
Part No.:
FK18X7R1H473KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18X7R1H473KN020.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18X7R1H473KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18X7R1H473KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18X7R1H473KN020?
Image FK18X7R1H473KN020
Part Number FK18X7R1H473KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)