TDK Corporation FK18X7R1C684KR006
Part No.:
FK18X7R1C684KR006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18X7R1C684KR006.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 16V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18X7R1C684KR006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18X7R1C684KR006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18X7R1C684KR006?
Image FK18X7R1C684KR006
Part Number FK18X7R1C684KR006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)