TDK Corporation FK18X5R1C474KN020
Part No.:
FK18X5R1C474KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18X5R1C474KN020.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:195
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18X5R1C474KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18X5R1C474KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18X5R1C474KN020?
Image FK18X5R1C474KN020
Part Number FK18X5R1C474KN020
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)