TDK Corporation FK18X5R0J685KR006
Part No.:
FK18X5R0J685KR006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18X5R0J685KR006.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18X5R0J685KR006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18X5R0J685KR006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18X5R0J685KR006?
Image FK18X5R0J685KR006
Part Number FK18X5R0J685KR006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)