TDK Corporation FK18C0G2A561JN020
Part No.:
FK18C0G2A561JN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18C0G2A561JN020.pdf
Description:
CAP CER 560PF 100V C0G RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18C0G2A561JN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18C0G2A561JN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18C0G2A561JN020?
Image FK18C0G2A561JN020
Part Number FK18C0G2A561JN020
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 560 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)