TDK Corporation FK18C0G1H272JN006
Part No.:
FK18C0G1H272JN006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK18C0G1H272JN006.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 50V C0G RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK18C0G1H272JN006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK18C0G1H272JN006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK18C0G1H272JN006?
Image FK18C0G1H272JN006
Part Number FK18C0G1H272JN006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)