TDK Corporation FK16X7R1H684KN020
Part No.:
FK16X7R1H684KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16X7R1H684KN020.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:724
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16X7R1H684KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16X7R1H684KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16X7R1H684KN020?
Image FK16X7R1H684KN020
Part Number FK16X7R1H684KN020
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)