TDK Corporation FK16X7R1H105KR006
Part No.:
FK16X7R1H105KR006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16X7R1H105KR006.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16X7R1H105KR006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16X7R1H105KR006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16X7R1H105KR006?
Image FK16X7R1H105KR006
Part Number FK16X7R1H105KR006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)