TDK Corporation FK16X7R1E106MR020
Part No.:
FK16X7R1E106MR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16X7R1E106MR020.pdf
Description:
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:140
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16X7R1E106MR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16X7R1E106MR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16X7R1E106MR020?
Image FK16X7R1E106MR020
Part Number FK16X7R1E106MR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)