TDK Corporation FK16X7R1C335KR020
Part No.:
FK16X7R1C335KR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16X7R1C335KR020.pdf
Description:
CAP CER 3.3UF 16V X7R RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16X7R1C335KR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16X7R1C335KR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16X7R1C335KR020?
Image FK16X7R1C335KR020
Part Number FK16X7R1C335KR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)