TDK Corporation FK16X5R1H105KN020
Part No.:
FK16X5R1H105KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16X5R1H105KN020.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X5R RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16X5R1H105KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16X5R1H105KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16X5R1H105KN020?
Image FK16X5R1H105KN020
Part Number FK16X5R1H105KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)