TDK Corporation FK16C0G1H683JN020
Part No.:
FK16C0G1H683JN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16C0G1H683JN020.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:150
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16C0G1H683JN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16C0G1H683JN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16C0G1H683JN020?
Image FK16C0G1H683JN020
Part Number FK16C0G1H683JN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)