TDK Corporation FK16C0G1H104JN020
Part No.:
FK16C0G1H104JN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK16C0G1H104JN020.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:533
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK16C0G1H104JN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK16C0G1H104JN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK16C0G1H104JN020?
Image FK16C0G1H104JN020
Part Number FK16C0G1H104JN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)