TDK Corporation FK14X7R1C475KR020
Part No.:
FK14X7R1C475KR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK14X7R1C475KR020.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:594
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FK14X7R1C475KR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK14X7R1C475KR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK14X7R1C475KR020?
Image FK14X7R1C475KR020
Part Number FK14X7R1C475KR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)