TDK Corporation FK14X5R1A685KR020
Part No.:
FK14X5R1A685KR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK14X5R1A685KR020.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 10V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:364
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FK14X5R1A685KR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK14X5R1A685KR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK14X5R1A685KR020?
Image FK14X5R1A685KR020
Part Number FK14X5R1A685KR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)