TDK Corporation FK14X5R0J475KN020
Part No.:
FK14X5R0J475KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK14X5R0J475KN020.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:903
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FK14X5R0J475KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK14X5R0J475KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK14X5R0J475KN020?
Image FK14X5R0J475KN020
Part Number FK14X5R0J475KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)