TDK Corporation FK14C0G1H153JN006
Part No.:
FK14C0G1H153JN006
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK14C0G1H153JN006.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 50V C0G RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK14C0G1H153JN006 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK14C0G1H153JN006 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK14C0G1H153JN006?
Image FK14C0G1H153JN006
Part Number FK14C0G1H153JN006
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)