TDK Corporation FK11X7R1H155KN020
Part No.:
FK11X7R1H155KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X7R1H155KN020.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X7R1H155KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X7R1H155KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X7R1H155KN020?
Image FK11X7R1H155KN020
Part Number FK11X7R1H155KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)