TDK Corporation FK11X7R1E106KR020
Part No.:
FK11X7R1E106KR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X7R1E106KR020.pdf
Description:
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:945
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X7R1E106KR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X7R1E106KR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X7R1E106KR020?
Image FK11X7R1E106KR020
Part Number FK11X7R1E106KR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)