TDK Corporation FK11X7R1C156MR020
Part No.:
FK11X7R1C156MR020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X7R1C156MR020.pdf
Description:
CAP CER 15UF 16V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:480
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X7R1C156MR020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X7R1C156MR020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X7R1C156MR020?
Image FK11X7R1C156MR020
Part Number FK11X7R1C156MR020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)