TDK Corporation FK11X5R1E106KN020
Part No.:
FK11X5R1E106KN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X5R1E106KN020.pdf
Description:
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:822
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X5R1E106KN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X5R1E106KN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X5R1E106KN020?
Image FK11X5R1E106KN020
Part Number FK11X5R1E106KN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)