TDK Corporation FK11X5R1C226MN020
Part No.:
FK11X5R1C226MN020
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X5R1C226MN020.pdf
Description:
CAP CER 22UF 16V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:978
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X5R1C226MN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X5R1C226MN020 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X5R1C226MN020?
Image FK11X5R1C226MN020
Part Number FK11X5R1C226MN020
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)