TDK Corporation FK11X5R1A156MN020
Part No.:
FK11X5R1A156MN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X5R1A156MN020.pdf
Description:
CAP CER 15UF 10V X5R RADIAL
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X5R1A156MN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X5R1A156MN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X5R1A156MN020?
Image FK11X5R1A156MN020
Part Number FK11X5R1A156MN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)