TDK Corporation FK11X5R0J476MN020
Part No.:
FK11X5R0J476MN020
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FK11X5R0J476MN020.pdf
Description:
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FK11X5R0J476MN020 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FK11X5R0J476MN020 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FK11X5R0J476MN020?
Image FK11X5R0J476MN020
Part Number FK11X5R0J476MN020
Product Status Not For New Designs
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)