TDK Corporation FG28X7R2A153KNT00
Part No.:
FG28X7R2A153KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28X7R2A153KNT00.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28X7R2A153KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28X7R2A153KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28X7R2A153KNT00?
Image FG28X7R2A153KNT00
Part Number FG28X7R2A153KNT00
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)