TDK Corporation FG28X7R1H683KNT00
Part No.:
FG28X7R1H683KNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28X7R1H683KNT00.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:609
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28X7R1H683KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28X7R1H683KNT00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28X7R1H683KNT00?
Image FG28X7R1H683KNT00
Part Number FG28X7R1H683KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)