TDK Corporation FG28X7R1H102KNT00
Part No.:
FG28X7R1H102KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28X7R1H102KNT00.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:490
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28X7R1H102KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28X7R1H102KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28X7R1H102KNT00?
Image FG28X7R1H102KNT00
Part Number FG28X7R1H102KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)